Bemutatkozás

Iskolánk múltja és jelene

 

Almásfüzitő kisközség az ország egyébként is legkisebb megyéjében:

Komárom-Esztergom megyében, a Duna partján.

A történelmi múlt visszanyúlik az őskorba, hiszen megélhetésre alkalmas területet talált az ember a folyókkal határolt Duna szegleten. A római korban Azaumnak nevezték, katonai bázis épült itt a római határvédelem céljából. Az avarok is és a honfoglaló magyarok is kedvezőnek találták ezt a vidéket. Az 1500-as évek török háborúi a környező településekhez hasonlóan Füzitőt is pusztává tették. Az 1700-as évek már a kezdeti iparosodás nyomát mutatják, felfedezték a település fekvésének az ipar számára nagyon kedvező földrajzi adottságait. 1906-ban üzembe helyezték az olajfinomító üzemet, 1950-ben pedig a timföldgyárat. A nagyipari üzemek a lakótelepet is fejlesztették, nekik köszönhető, hogy Almásfüzitőt és Almásfüzitő felsőt korszerűségük tekintetében az országban is elsőként említették. Sajnálatos eseményként éltük meg a timföldgyár felszámolását, mivel lakótelepünk elsősorban a gyárban dolgozók számára épült. A jelenleg 2100 körüli lélekszámú településen élők a környező városok (Tatabánya, Tata, Komárom, Győr) ipari parkjaiban helyezkedtek el. Az ingázó szülők száma megnövekedett, de a munkanélküliség nem jellemző. A népességi adatok csökkenő tendenciát mutatnak. A község lakóközössége csökken, és ezzel párhuzamosan nem fiatalodik.

Községünkben 1904-ig nem folyt iskolai oktatás. A tanulók Dunaalmásra jártak iskolába. Az akkori gyermeklétszám 10-12 fő volt. A tanítás Kiskolónián kezdődött harminc diákkal. 1944 augusztusában bombatalálat érte az épületet. Minden megsemmisült. 1945-től egy felvonulási barakk épületben talált „otthonra” az iskola. Az 1950-51-es tanévben a tanulók létszáma elérte a 120 főt. A felső tagozatosok számára Nagykolónián épült 4 tantermes intézményben elkezdődött a szakos tanítás. 1958-ban egy új épületszárnnyal, 10 tanteremmel, modern gépekkel felszerelt konyhával bővült épületünk. A feltételek egyre kedvezőbbé váltak, a fejlődés a mai napig tart.

1998 óta viseli iskolánk Fekete István nevét. A névválasztásnál az író nagyfokú természetszeretete is befolyásolt minket, hiszen lakótelepünk is természet közeli, természetbarát, ellentétben a nagyvárosi lakótelepekkel.

2016 –ban elnyertük az Örökös Ökoiskola címet. Intézményünk 2020-ban ünnepli fennállásának hetvenedik évfordulóját. A timföldgyárban is hetven évvel ezelőtt kezdődött el a termelés. Utóbbi 1997-ben véglegesen bezárt, iskolánk azonban napjainkban is a település vérkeringésében aktív szerepet tölt be.

„ Az iskola a társadalom szimbolikus jelenlétét fejezi ki, a kulturális tőkéből való részesedést, a gyermekek sorsáért viselt társadalmi felelősséget. Hiánya pedig a mindettől való megfosztottság érzékelhető eleme. A helyi kisiskolák fontos tényezői a falusi térségek fejlődésének, a kulturális elsivárosodás megakadályozásának.” (Forray R. Katalin)

Iskolánk fejlődése csak úgy lehetséges, ha olyan szolgáltatásokat nyújt, amelyek vonzzák a gyerekeket és szüleiket, jó hírnevet, elismerést szerez környezetében, nevelőtestülete nyitott minden előremutató reform elképzelésre.

„ Olyan lesz a jövő, mint amilyen a ma iskolája.”

     /Szent – Györgyi Albert/

  1. Tárgyi feltételek
    • A több mint hetven esztendős épületben a nevelés-oktatás feltételei adottak, de a takarékosabb működtetés érdekében felújításra, rekonstrukcióra van szükség. Felújítási és karbantartási munkálatokkal iskolánk épülete szépült, fejlődött, energetikai szempontból is javult az állapota. Köszönhető ez a Tatabányai Tankerületi Központnak, mely a felújításokkal kapcsolatban támogatta elképzeléseinket. A folyosói nyílászárók teljes cseréjére, a romokban álló faház és az ereszcsatorna felújítására, tisztítására került sor 2019-ben.
    • Tizenkét tanteremben tanítunk, melyek közül nyolc helyiségben szaktantermi oktatás folyik. Tantermeink bútorzatát: a tanulói asztalokat, székeket, szekrényeket folyamatosan cseréljük, vagy felújíttatjuk. A bútorzat és a taneszközök rendelkezésre állnak, minőségi cserére, korszerűsítésre szükség van. A technikai felszereltség javítása elengedhetetlen feladat.
    • A digitális kompetencia fejlesztése terén komoly fejlődés tapasztalható. A XXI. század iskolájának ez az egyik természetes része. 2015 óta újabb eszközökkel gazdagodtunk. A TIOP-1.1.1-12 pályázat után a TIOP1.1.1. A-15/1-2015-0001 azonosító számú projekt keretében kapott 14 géppel, 7 monitorral, szerverrel, switch-csel továbbá egy laptoppal újabb tantermet tudtunk berendezni. A tantermi hálózat kiépítését az akkor még működtető Önkormányzat vállalta.
      Az EFOP-3.2.4-16-2012-00001 azonosító számú „Digitális kompetencia fejlsztése” kiemelt projektnek köszönhetően 12 kolléga jutott notebookhoz, 30db Lenovo Tablet (guruló tárolószekrénnyel) pedig a tanórai oktatást teszi változatosabbá. Szintén ennek a projektnek a kere- tében jutottunk egy mobilállványra szerelt és egy falra rögzíthető Samsung interaktív táblához. Az eszközpark bővítése után a teljes készlet a következő intézményünkben: 6 db interaktív tábla, 17 db tanári notebook, 30db tantermi PC, 36db tanulói tablet. Az Internetelérés fejlesztése a WIFI hálózat kiépítésével megtörtént, az EFOP 3.2.4.-16 „Digitális kompetencia fejlesztése  Közép-Dunántúli és Nyugat-Dunántúli Régiókban” projekt keretében. Teljes a lefedettség az iskola épületében. Mind a modernebb, változatosabb nevelést-oktatást, mind a tanári adminisztráció végzését megkönnyítik ezek az eszközök és feltételek.
  • Iskolai könyvtárunk 2006-tól a községi könyvtár részeként üzemel. Állománya diákjaink és nevelőtestületünk munkájához anyaggyűjtést, ismeretszerzést, a szabadidő hasznos eltöltését biztosítja. Az önkormányzati fenntartás ideje alatt a könyvtári korszerűsítés során is igyekeztünk pályázaton pénzhez jutni. A könyvtári Szirén programot használják, segítségével beléphetnek az Internetes könyvtárak állományaiba is. Helyi szervezésű versenyeinknek méltó helyszíne a könyvtár.
  • Tornateremmel ugyan nem rendelkezünk, de a település korszerűen felújított sportlétesítménye délelőtt-délután gyermekeink rendelkezésére áll, melyért a Tankerület bérleti díjat fizet. Udvarunkon aszfalttal borított nem szabvány méretű kézilabdapálya, kosárlabdapálya található. Sporteszközeink között vannak cserére, javításra szorulók, de gazdagodtunk is sok modern, korszerű eszközzel: kölyökatlétika programhoz szükséges eszközök; intézményi Bozsik Program keretein belül tartandó foglalkozásokhoz szükséges sportfelszerelések, eszközök; a Magyar Kosárlabdázók Országos Szövetsége részéről a kosárlabdázás oktatásához szükséges eszközökkel, a Magyar Kézilabda Szövetség által a kézilabdázás oktatásához szükséges eszközökkel gazdagodtunk. A NETFIT mérőeszközei is a rendelkezésünkre állnak.
  • Iskolánk épületében az aula befogadó képességét tekintve, csak szűk körű rendezvények megtartására alkalmas. Nyilvános ünnepélyeinket, rendezvényeinket ezért a helyi művelődési házban tartjuk.
  • Ebédlőnkben egyszerre 56 tanuló étkezését tudjuk megoldani. Tálaló konyha működik.
  • A TÁMOP 3.1.4. C-14-2015-0176 azonosító számú pályázaton elnyert 12 millió forintból a sok változatos program mellett tárgyi eszközökhöz is jutottunk. Ezek a következők: cd- lejátszó, fényképezőgép, kamera, Óriási–kresz kültéri közlekedési táblákat-jeleket tartalmazó készlet, vérnyomásmérő, Ambu SAM lélegeztető baba és újraélesztési csomag, mentődoboz, kerékpárok, gokart, láthatósági mellények, focikapu hálóval, gimnasztika labdák, jóga matracok, gumikötelek, közlekedési memóriakártya, pendrivék, madár-és mókus oduk, madár-és mókusetetők, balkonládák virággal. Az eszközöket folyamatosan használjuk, a tanulók fizikális és szellemi fejlődését szolgálják, a balkonládákkal pedig a folyosók zöldítése történt meg.
  • 2016 szeptemberében a Provident Pénzügyi Zrt. Provident Őrangyalok önkéntes programja keretében megvalósult egy helyi önkéntes akció. Ennek köszönhetően közel 100 fő munkájával az intézmény kerítésének festésére és a sövénysor telepítésére került sor. Erre a támogatást a Provident nyújtotta.

Személyi feltételek 2023/24-ben

Az engedélyezett álláshelyek száma az intézményben 17,9 fő, ebből a pedagógus álláshelyek száma 12,7 fő. A nevelőtestület teljes létszáma (gyógypedagógusokkal, gyógytestnevelővel, hitoktatóval együtt) 18 fő.
A tanítók mindegyike rendelkezik műveltség területtel, vagy speciális kollégiumi végzettséggel (magyar nyelv és irodalom, angol, matematika, informatika, technika, vizuális kultúra). Tanítóink közül van fejlesztő pedagógus és gyógypedagógiai asszisztens végzettséggel rendelkező kolléga, aki szoros együttműködésben dolgozik az óraadó gyógypedagógusokkal.
A felső tagozatban két kollégánk egyetemi diplomát szerzett.
A szakos ellátottság nem 100%-os. Matematika, informatika, technika tantárgyak tanításához műveltség területtel rendelkező tanítóink látnak el tanórákat a 7-8. évfolyamon.
Nevelőtestületünk rendszeresen vesz részt képzéseken, nevelőtestületi műhelymunkán szaktanácsadók bevonásával. Az IKT eszközök használatával kapcsolatos képzések mellett módszertani, tantárgypedagógiai és neveléssel kapcsolatos képzések iránt is érdeklődnek.
A Magyarországi Református Egyház és a Magyar Katolikus Egyház hitoktatói tartanak órákat intézményünkben.