Nyári táborok

ÖKO tábor a Szelidi-tó partján

2015.10.04

A szokásos nyári táborunk idén rendhagyó módon került megrendezésre. Rövid tanakodás után választásunk a Szelidi-tó mellett található ÖKO táborra esett. Július 3-án reggel negyvenhárom izgatott gyerekkel indultunk útnak.

A megérkezést követően gyerekeink birtokba vették a számukra kijelölt faházakat. Szerencsére az időjárás nekünk kedvezett, a tábor ideje alatt végig ragyogóan sütött a nap. Ennek köszönhetően gyermekeink minden megmaradt energiájukat a közeli szabad strandon és tóparton vezethették le. Vendéglátóink rendkívül színes programokkal készültek számunkra, hogy a lehető legtöbbet mutassák meg a helyi élővilágból és a környékbeli látnivalókból.

Első napon madártani előadáson vehettünk részt, ahol sok érdekességet tudhattunk meg a körülöttünk élő dalos kisállatokról.

Laci bácsi, a fáradhatatlan nyugdíjas biológia tanár úr  vezetésével másnap kiadós gyalogtúrát tettünk a tó mentén, s eközben rengeteg új ismeretet szereztünk az ottani vízi világról és a tó kialakulásáról. A nap fénypontjaként környezetbarát motorcsónakkal közvetlen közelről is megfigyelhettük a megismert állatokat és növényeket.

A látnivalókból természetesen nem maradhatott ki Kalocsa városa sem, ahol az Érseki Palotát és a paprikamúzeumot tekinthettük meg. Mindezek után este kreatív kézműves program következett, melynek keretében a diákok a hagyományos kalocsai mintával díszített agyagedényt festhettek, melyet haza is hozhattak magukkal.

A rendhagyó programok mellett természetesen megmaradtak a hagyományos elfoglaltságok is. A gyerekeket társasjátékokkal, fürdőzéssel, és sok egyéb szabadtéri programmal igyekeztünk minél jobban lekötni.

Esténként a házakból jóleső nyüzsgés, kacagás és gyermekzsivaj szűrődött ki, melyek elégedettséggel és nyugalommal töltötték el a pedagógusok lelkét, annak tudatában, hogy sikerült megismertetnünk egy újabb szeletet csodálatos hazánkból, mindeközben pedig közelebb juthattak gyönyörű környezetünkhöz, és egyedi állatvilágunkhoz.

A tábor különlegessége nemcsak a távolabbi helyszínválasztásban rejlett, hanem abban a különleges lehetőségben is, hogy a tábor teljes költségét a TÁMOP-3.1.4.C-14-2015-0176 pályázaton elnyert összegből finanszíroztuk, ezért a szülőket semmilyen anyagi kiadás nem terhelte.

Iskolánk évről évre igyekszik megismertetni tanulóival Magyarország nevezetességeit és kivételes tájait, legyen szó akár tanulmányi kirándulásokról, akár további táborokról.

Köszönjük a szülőknek a támogatást, illetve az együttműködést, bízunk benne, hogy a jövőben is nyugodt szívvel bízzák ránk gyermekeiket. 

Kálmán Lászlóné: Ha nyár, akkor napközis tábor

2011 júliusában szerveztük meg tanulóink számára a szabadidő hasznos eltöltése érdekében a hagyománynak számító harmadik napközis tábort. A résztvevők száma évről évre emelkedik. Idén 75-80 fő között mozgott a létszám. A Szociális Alapellátási Intézmény dolgozói és iskolánk nevelőtestületének jelentős része aktívan kivette részét a tábor tervezésével és lebonyolításával kapcsolatos munkából.

Minden nap reggeli tornával és naptárjátékkal kezdődött. Egy-egy nevelő összegyűjtötte az adott nap híres eseményeit, melyről érdekes beszámolót tartott a hallgatóságnak. Gazdagodtunk történelmi, sport, néprajzi színművészeti és sok más ismerettel. Az egyik nap például a kék szalag elnevezésű vitorlás verseny kapcsán papírcsónak- hajtogató versenyre is sor került.

Örültek azok a gyerekek, akiknek a tábor idejére esett a születés- vagy névnapjuk, mert meglepetéssel kedveskedett a táborvezetőség nekik.

Idén a szórakoztató játékok nagyon mókásak voltak, melyet csapatverseny formájában a táborzárás során értékeltünk is. Emellett foglalkoztunk helytörténettel, környezetvédelemmel, Ácson üzemlátogatáson jártunk a Hartmann-nál. A sok tojástálcán kívül a környezettudatosság szép példáját tapasztalhattuk meg. Nyomon követhettük a látogatás során, hogyan lesz a hulladék papírból tojástartó.

Nem maradt el a tatai sétahajózás és a fürdés sem, de ellátogattunk az Eszterházy kastélyba is.

A horgásztanyán mindenki lovagolhatott, számháborúzhatott. Újdonságnak számított a kötélhúzás. Nagyon jól esett a sok program után Franciska néni pörköltje, melyhez idén is elkészült a kemencében sült finom kenyér.

Községünk körzeti megbízottja, Mandrik Tibor egy egész délelőtt foglalkoztatta a táborozókat. Sok közlekedési és biztonságunkkal kapcsolatos ismeretet szerezhettek tanulóink. Látványos, figyelemfelkeltő előadás részesei voltunk.

Diákolimpián egyéni számokban mérték össze erejüket a résztvevők. Azok között hirdettünk eredményt, akik mindegyik számban indultak. Ezek az „olimpiai sportágak” a következők voltak: kosárra dobás, rövid és hosszú távú futás, medicinlabda hajítás. Utóbbi azért is volt érdekes, mert olyan részen is versenyezhettek a résztvevők, ahol máskor tilos a futkosás, vagyis az iskola folyosóján.

A népi tánccal telt egyik délután jó előfutára volt a szeptembertől kezdődő táncoktatásnak. A Bábolnáról érkező táncoktatók kellemes programban részesítettek bennünket.

Az utolsó előtti nap játékos csapatversenyre került sor, melyet a versenyző szülők épp oly komolyan vettek, mint a gyerekek. Nagy öröm volt számunkra, hogy sok lelkes édesapa, édesanya és testvér fogadta el meghívásunkat. A vidám vetélkedést a diákok fellépéssel hálálták meg. A Ki mit tud és divatbemutató nagy sikert aratott. A” tanári mazsorett-csoport tagjainak” van még mit tanulni, de hát minden kezdet nehéz. Mindenesetre köszönjük a közönség lelkes biztatását.

Természetesen az iskolában alvás a „nemalvással” volt egyenlő. Másnap aztán már nem volt legény senki napközben.